Brána tibetského filmu

Přehlídka filmů o Tibetu

Tibetská Brána Filmu je součástí festivalu Pražské Brány 2009. Více na www.prazskebrany.cz

Kino Světozor, Praha 1

9.3. od 20.45 - Rozzlobený mnich: úvaha o Tibetu

Kino Aero, Praha 3:

Přehlídka TIBET MYSLI se pořádá u příležitosti 50. výročí nuceného odchodu Jeho Svatosti dalajlamy z Tibetu. Přehlídka se koná ve spolupráci s o.s. Potala a Felicius o.p.s.

23.3.
18:00 - Nechat strach za sebou | Leaving fear behind + Tibetský pláč za svobodu | Tibet´s Cry For Freedom
20:30 - Osud Lhapy | Fate of the Lhapa

24.3.
18:00 - Tibet: vražda ve sněhu | Tibet: Murder In The Snow
20:30 - Bez mrknutí | The Unwinking Gaze

25.3.
18:00 - Nechat strach za sebou | Leaving fear behind + Říkejme tomu karma | Call It Karma
20:30 - Co z nás zbývá | What Remains of Us

Biskupcova 31, 130 00, Praha 3, Tel. 271 771 349 e-mail: info@kinoaero.cz

Nechat strach za sebou | Leaving fear behind
Dhondup Wangchen / Tibet 2008
Neobvyklý film natočený tajně v Tibetu tibetskými filmaři, ve kterém zachytili atmosféru Tibetu pod nadvládou Číny, souvislosti a symboliku olympijských her a otázku návratu dalajlamy. Tým filmařů samouků z východního Tibetu, Dhondup Wangchen (zemědělec) a jeho přítel Golog Jigme (mnich), tajně natočili více než 35 hodin rozhovorů s obyčejnými Tibeťany o následujících třech tématech: nadvláda Číny v Tibetu, olympijské hry v Pekingu a dalajlama. Vyzbrojeni videokamerou za 300 amerických dolarů a zcela bez zkušeností, vyrazili na motocyklu do odlehlých oblastí východního Tibetu a napříč Tibetskou náhorní plošinou. Od samého počátku si kladli za cíl přinést ohlasy Tibeťanů na Olympijské hry v Pekingu.
25 minut / tibetská verze
Jako předfilm 23. 3. od 18.00 a 25. 3. od 18.00

Bez mrknutí The Unwinking Gaze|
Joshua Dugdale / UK 2006
Osmnáct měsíců života a práce 14. dalajlamy zachytil anglický režisér a producent Joshua Dugdale ve filmu Bez mrknutí. Měl možnost nahlédnout zblízka do nitra jedné z největších duchovních osobností současného světa, zachytit ji ve chvílích radosti a štěstí stejně jako zaznamenat momenty každodenních smutků a zklamání. Ve filmu dává divákům možnost poznat dalajlamu nejen jako uznávanou duchovní a morální autoritu, která objíždí svět se svým poselstvím míru, ale také jeho civilní a neformální tvář a svérázný smysl pro humor. Přestože jsou vyjednávání o budoucnosti Tibetu a o možnosti návratu duchovního vůdce Tibeťanů zpět do vlasti mimořádně komplikovaná, dalajlama snáší ústrky ze strany čínské vlády již více než čtyřicet let s nekonečnou trpělivostí. Musí se přitom vyrovnat také s nesouhlasem některých radikálních tibetských hnutí, která mu vyčítají rezignaci na úplnou nezávislost Tibetu. Jak film ukazuje, životní zkušenost a především silné vnitřní přesvědčení v pravdu přesvědčení o pravdě / víra v pravdu dávají tomuto fascinujícímu muži sílu všechna příkoří a obtíže překonat.
79 minut / anglická verze / 80 Kč
úterý 24. 3. od 20.30

Co z nás zbývá What Remains of Us|
Hugo Latulippe, François Prévost / CAN 2004
Dalajlamu přinutili hledat si útočiště v Indii a Čína jej dosud považuje za hrozbu pro národní bezpečnost, takže se do Lhasy nikdy nevrátil. 50 let mu bránili překročit horský masív, který ho dělí od domova. 50 let nemohl promluvit s Tibeťany ve své zemi. Mladá tibetská uprchlice v Quebecu Kalsang Dolma se přes Himálaj dostane a přinese do největšího vězení na světě videokazetu se vzkazem od duchovních a politických tibetských vůdců. Rodiny se shromáždí okolo maličké obrazovky, zírají jako přimražení, mají jednu z prvních příležitostí slyšet hlasy těchto křehkých trpících lidí, které k nim promlouvají z dálky. Film byl natočen bez vědomí čínských úřadů, za použití malých digitálních kamer, během téměř tuctu tajných výprav do Tibetu v letech 1996-2004.
76 minut / anglicko-tibetsko-francouzská verze / 80 Kč
středa 25. 3. od 20.30

Říkejme tomu karma Call It Karma|
Geoff Browne / CAN 2004
Říkejte tomu karma je sugestivní příběh podle pravdivých událostí o mladém tibetském mnichovi Gyaltenovi Rinpocheovi, kterého jeho mistr poslal ze zapadlé horské vesnice na 1500 km dlouhou duchovní pouť. Přes svaté město Lhasu a střechu světa se vyčerpaný a vyhladovělý dostává do chudých nepálských vesnic a posvátných míst v Indii. Téměř o šest let později zakládá budhistické centrum na západě a na ulici ve Vancouveru se seznamuje s režisérem Geoffem Brownem. Spolu se vydají zpět do Rinpocheovy rodné vesnice, kde se Brown stane svědkem dojemného setkání Rinpočheho se svým mistrem a rodinou. Pro Rinpočheho se kruh uzavírá, ovšem Geoff stojí na začátku nového úkolu. Chce se o pozoruhodný životní příběh svého přítele podělit.
47 minut / anglická verze / 60 Kč
středa 25. 3. od 18.00

Tibet: vražda ve sněhu Tibet: Murder In The Snow|
Mark Gould / AU 2007
V září 2006 se v zasněženém Himálaji střetly dvě velmi odlišné skupinky lidí. Jedni hledali svobodu, druzí dobrodružství. Dohromady je svedla brutální vražda, která navždy změnila jejich životy. Tento případ otřásl celým světem. Mladá jeptiška Kalzang Namccho přišla o život, když čínská pohraniční policie začala střílet do skupiny poutníků, kteří prchali z Tibetu přes známý průsmyk Nangpa-la, vstupní bránu do Nepálu a ke svobodě. Svědkem střelby se stala skupina zahraničních horolezců. Někteří z nich událost vyfotografovali a celý příběh zveřejnili.
60 minut / tibetsko-anglická verze / 80 Kč
úterý 24. 3. od 18.00

Volání Tibetu po svobodě Tibetský pláč za svobodu Tibet´s Cry For Freedom|
Lara Damiani / AU 2008
Dokument o pokojném boji o přežití jednoho národa. Tibetský pláč za svobodu nazírá očima Jeho Svatosti dalajlamy a tibetských exulantů z roku 2007 a 2008 na minulost i přítomnost dlouhodobého nenásilného boje za svobodu Tibetu. Snímek mapuje současnou historii Tibetu od čínské okupace a zabývá se tématem politických persekucí. Dává slovo tibetským exulantům, bývalým politickým vězňům, aktivistům, dalajlamovi a tibetskému premiérovi v exilu a odhaluje spletité problémy, kterým čelí národ, jemuž neúprosně vyprchává čas.
52 minut / tibetsko-anglická verze / 80 Kč
pondělí 23. 3. od 20.30

Osud lhapy | Fate of the Lhapa
Sarah C. Sifers / USA 2007
Osud lhapy je celovečerní dokument o posledních třech tibetských šamanech, kteří žijí v táboře pro tibetské uprchlíky v Nepálu. Každý lhapa požádal o to, aby byl jeho příběh natočen. Obávali se, že se nedožijí svých dalších nástupců. Pokud by se tak stalo a nenašel by se žádný lhapa, který by učil děti, mohly by se jejich vědomosti díky tomuto dokumentu dostávat k dalším generacím. Jejich příběhy o kočovném dětství, šamanském povolání a učňovství, o nemocích a jejich léčení a o jejich útěku z Tibetu během čínské okupace na konci 50. let jsou doplněny záběry ze života v táboře, současných léčebných postupů a všudypřítomných obav o budoucnost a osud této tradice.
63 minut / tibetsky / 80 Kč
pondělí 23. 3. od 20.30