Zdeněk Thoma

Narozen 2. září 1938 v Praze. Fotograf, publicista, cestovatel, dobrodruh. Jeho velkou láskou se po téměř roční cestě autostopem do Japonska v roce l970 stala Asie, čarokrásný kontinent plný života a fascinujících protikladů. Tam objevil cenu lidského úsměvu, často na pozadí nelehkého životního údělu. Hledáčkem svých Pentaxů nahlíží do života lidí, ale zajímá ho i krajina a kultura, která utváří jejich životní styl.

V osmadvaceti zemích Asie, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii strávil přes sedm let života. Napsal čtyři cestopisy a je autorem fotografií v mnoha obrazových publikacích zabývajících se orientální kulturou, ale i krásami České republiky. Patří k nim Umění japonských zahrad (I. vyd. v roce 1981, poslední přepracované v roce 2004), Čína (1991), Ikebana, bonsai (1992), Nepál - království pod Himálajem (1996 - získala ocenění jako nejkrásnější česká kniha roku). Dále je spoluautorem publikací Svět tibetského buddhismu (1996) , Umění čínských zahrad (1998), Příběh čaje (2002), Japonská mozaika (2003), Pod hradbou Himálaje (2005). Řada těchto knih vyšla v cizojazyčných mutacích.

V Tibetu strávil na počátku devadesátých let při čtyřech dlouhodobých cestách řadu měsíců a v roce 2006 - spolu se Zuzanou Ondomišiovou - vytvořil velkou obrazovou publikaci nazvanou Tibet – země pod ochranou bohů.

Jeho sedm souborů fotografií ( např. Kouzlo japonských zahrad, Doteky himálajského větru, Zahrady tichého mámení, Lidé z Filipín atd. ) bylo v posledních 30 letech vystaveno ve více než 80 galeriích a muzeích v ČR, Slovensku, Polsku, Rakousku, Japonsku.

Fotografuje fotoaparáty japonské firmy Pentax Co.: modely Pentax LX, 645, 67, K20 s objektivy od 16 mm do 300 mm.